VONA ATTILA

                                                    1955 - 2007

 

1955. május 5-én született Lengyeltótiban. 1978-ban, a Testnevelési Főiskola elvégzése után került Debrecenbe. Először főállású edzőként, illetve 1980-1983 között az Újkerti Nevelési Központban, majd 1996-tól a Csokonai Gimnáziumban testnevelő tanárként nevelte, edzette a gyerekeket, akik közül sokan lettek diákolimpiai bajnokok. A gimnázium egykori tanulói ma is tíz országos atlétikai diákolimpiai csúcsot tartanak.

Tanítványai szerették szókimondásáért, közvetlenségéért. Sok-sok gyereket meg tudott nyerni a mozgás örömének. Nem csak az atlétika felé irányította tanítványait, hanem olyan sportágak felé is, amiben tehetségesnek, érdeklődőnek látta őket.

Közben edzőként is egyre több tanítványa lett országos bajnok, válogatott, világversenyek helyezettje, olimpikon. Közülük mindig büszkén kiemelte a két saját nevelésű tanítványát, Kovács Juditot és Fekete Ildikót, akik magasugrásban illetve távol és hármasugrásban értek el remek eredményeket, lettek magyar bajnokok, válogatottak. Kettőjük közül Kovács Judit ért el nemzetközileg is elismert helyezéseket, eredményeket.

De sorolhatnánk tovább tanítványait a teljesség igénye nélkül: Makó György (távolugró), Szendrei Zsolt (magasugró), Pálfi Zsolt, Farkas András, Farkas János (távolugrók) és a maiak közül Zsivoczky Attila (tízpróbázó), Harsányi Olivér, Győrffy Dóra, Boros László (magasugrók), stb.. Tanítványai 15 felnőtt magyar bajnoki címet szereztek szabadtéren, 12-t pedig fedett pályán, több tucat magyar csúcsot állítottak fel. Igazi ugróiskolát hozott létre Debrecenben.

Két olimpikont nevelt Kovács Judit magasugró, illetve Zsivoczky Attila személyében. Mindketten világbajnoki és két-két alkalommal Európa bajnoki helyezettek is voltak.

Többször hívták volna külföldre is, de ő ragaszkodott hazai munkájához, tanítványaihoz.

Az eredményes edzői tevékenységét, a magas szintű szakmai tudását az edzői szakma is elismerte.

Hajdú-Bihar megyében legtöbbször őt választották meg az év atléta edzőjének, de többször az év edzője címet is elnyerte. Kiváló edzői munkájáért 1995-ben a Magyar Atlétikai Szövetségtől „A magyar atlétika utánpótlásáért”, 1998-ban  „A magyar atlétikáért” kitüntetés bronz fokozatát kapta.

A 2004-es athéni olimpiát követően, illetve a 2005-ös helsinki világbajnokság után is kitüntetést kapott Debrecen városától. 2006-ban a Debreceni Sport Szolgáltató Kht.-től – ahol az utóbbi években érte el versenyzőivel a sikereket - „Az év legeredményesebb és legsikeresebb edzője” kitüntető címet kapta.

2007-ben poszhumusz az év edzője címet kapta a Magyar Atlétikai Szövetségtől.